LAMİNAT PARKE
 
 
 
 
  Teknoloji ve Doğanın Uyumlu Birlikteliği
Ağaç sektörünün yan ürünleri olan kırpıntı , talaş vs.gibi yan ürünler, yüksek ısıl işlemler altında birleştirilerek laminat parkelerinizin orta tabakasındaki yüksek dayanımlı ağaç lifleri (HDF) oluşturulur.Daha sonra HDF tabakasının üzeri dekor kağıdı ve yüksek kalitede koruma tabakasıyla kaplanarak laminat parkeniz uygulamaya hazır hale getirilir.

Nelere Dikkat Etmeli :
· Laminat parkeler genel olarak kullanım sınıfı olarak tabir edilen bir kriterle ayrılırlar. Kullanım sınıfı iki haneli bir rakamdan oluşur ve bu rakam büyüdükçe parkenin aşınma ve trafiğe dayanımı artar. Genel olarak konutlareda kullanılan malzemeler 23 ve üzeri , ticari mekanlarda kullanılan malzemelerde 31 ve üzeri kullanım sınıfına sahip olmalıdırlar.
· Bir diğer nokta ise parkenin orta tabakasındaki malzemedir. Bu malzeme yüksek dayanımlı ağaç lifleri olan HDF'den üretilmiş olmalıdır. Yoğun trafiğe ve neme maruz alanlar için üretilen standart üzeri tabir edilebilecek ürünlerde ise suya ve neme dayanımı daha yüksek ve yoğunluğu daha fazla olan yeşil HDF kullanılabilir.
· Ürün Kalınlığı:Genel kanının aksine , laminat parkenin kullanım ve dayanımında ürün kalınlığının hiçbir önemi yoktur. Parkenin dayanımı ve kalitesini belirleyen orta tabakadaki HDF(taşıyıcı tabaka) , melamin balans tabakası(nem tutucu) ve yüzeydeki koruyucu overlay tabakasıdır. Kalitesiz bir overlay kullanılarak üretilen ürünün yüzeyinde oluşacak problemler ürünün kalınlığından bağımsızdır.
· Türkiyede'ki laminat markalarının pek çoğu özel olarak imal edilmiş olduğundan bu markalar üreticinin adını taşımaz. Genellikle fason imalattır. Ürün devamlılığı yoktur. Ve bu firmalardan satış sonrası servis almak genellikle mümkün değildir. Dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri aldığınız ürünün Türkiye'de satış sonrası hizmete de önem veren , güvenilir bir firma tarafından, uzun süredir dağıtılıyor olmasıdır.