FENG SHUI
 
 
 
 
 
FENG SHUI İLE .... EVİNİZİ YENİLEYİN

Feng Shui 'nin sözlük anlamı 'rüzgar ve su ' dur.Çinliler evinizi doğru konumlandırırsanız mutlu,bereketli bir yaşam süreceğinize inanırlardı.Günümüzden 5000 yıl öncesine kadar dayanan bu öğretiden faydalanarak yaşamlarımızda uyum,denge,başarı kazanmamızı sağlayacak şekilde ev ortamımızı iyileştirebiliriz.Bu amaca hizmet edecek her şey incelenmeye ve denenmeye değerdir.

Feng Shui ile evinizi değerlendirirken pa-kua hedefleri olarak adlandırılan bir yöntem kullanılır.Pa-kua Çin kültüründe sekizgen bir simgedir.Sekizgenin her bir yüzü yaşamın önemli bir alanını temsil eder.
Bolluk Ün Evlilik
Aile Çocuklar
Bilgi Meslek YolGöstericiler
Kolaylık olması açısından pa-kua yı üçe üç bir kare içerisinde de gösterebilirsiniz. Pa-kua evinizin ya da tek bir mekanın planı üzerine yerleştirilebilir. Evinizin bir bölümü pa-kua mekanıyla tamamen örtüşmese bile buna karşılık gelen özellikten tamamen yoksun sayılmazsınız.Çünkü pa-kua her mekan için ayrı ayrı uygulanabilir.

 

  Güney
Doğu Bolluk Ün Evlilik
Aile   Çocuklar
Bilgi Meslek YolGöstericiler
   

 

 

Pa- Kua nın bilgi,meslek ve yol göstericileri içeren yüzü evinizin giriş kapısının yer aldığı tarafa yerleştirilmelidir. Giriş kapısından girip çaprazlama sola doğru gidebileceğiniz en son nokta bolluk,servet alanıdır.

Bolluk

Bolluk alanı parayı yönetir.yaşamınızı zenginleştiren başka şeylerle de ilgili olabilir.Servetinizi arttırmak için evinizin bu alanını daha fazla ch
( ch evrensel yaşam gücüdür.Evimizde olabildiğince çok pozitif ch akımı sağlamalıyız. ) akımıyla etkin hale getirebilirsiniz. Evin bu köşesine bir ayna,avize,kristal asarak ışığı arttırabilirsiniz. Feng Shui' de su bereket anlamına geldiği için simgesel anlamı canlandırmak için bir akvaryum da yerleştirebilirsiniz.Metal nesneler de bu açıdan yararlıdır.

Ün

Bolluğun yanında ün yer alır.Yaşadığınız çevrede daha iyi tanınmak isterseniz bu alanı aktif kale getirmelisiniz.Bu kısımda ışığı çoğaltarak ch akımını arttırabilirsiniz. Bu alanda yuvarlak bir ayna yararlıdır.Dilediğiniz şekilde ödül,fotoğraf gibi şeylerle bu alanı güçlendirebilirsiniz.

Evlilik

Yeni bir ilişki istiyor ya da ilişkinizi geliştirmek istiyorsanız bu alanın gücünü harekete geçirmeli , ch akımını arttırmalısınız.Bu köşeye düğün fotoğrafları ya da romantik başka nesneler asabilirsiniz. Işığı da arttırma
lısınız.

Aile

Sizin için önemi olan ,değer verdiğiniz,sevdiğiniz tüm insanları içine alacak şekilde bu alanı düzenlemelisiniz.Aile portreleri ,aileye ait özel nesneler,miras kalan antika eşyalar gibi nesneler bu alanı harekete geçirecektir.Çekici bulduğunuz nesneler bu alanda ki pozitif ch akımını arttıracaktır.

Çocuklar

Çocuk alanı içine yaratıcılığı da alır.Çocuklarınızın fotoğraflarını,eserlerini burada sergileyebilirsiniz.Çocuklarınız için özel önemi olan oyuncakları ya da başka nesneleri de saklayabilirsiniz. Buraya yerleştirilen bir masa yaratıcı etkinlikler için iyi bir yer olacaktır.


Bilgi

Bilgi alanı öğrenme ile ilgilidir.Kitaplar için iyi bir yerdir.Araştırma ve inceleme çalışmaları için de uygun bir alandır.Siz ya da ailenizden başka birisi araştırma çalışmaları yapacaksa evinizin bu alanını güçlendirmelisiniz.Cam eşya ya da kristal ruhsal benliğinizle daha yakın ilişki kurmanızı sağlar.Dağları,çağlayanları gösteren resimler ise sınırsız potansiyeli simgeler

Meslek

Meslek alanı evini işyeri olarak kullananlar için iyi bir yerdir.Faks,bilgisayar eşyaları buraya yerleştirebilirsiniz.Ayna,rüzgar çanı,masa lambası gibi nesneler bu alanın enerjisini arttırır.

Yol Göstericiler

Yol göstericiler size yardımcı olabilecek,destek verebilecek insanlarla ilgilidir.Yaşamınıza böyle birisini dahil etmek istiyorsanız bu alanın enerjisini bir kristal asarak arttırabilirsiniz.Yol gösterici kavramı ruhsal değerleri de kapsadığından inançlarımızı ya da yaşam felsefemizi temsil eden herhangi bir şeyi yerleştirmek de olumlu etki yaratabilir.

Bu kısım yolculukları da kapsar.Uzun yolculuklar yapmak istiyorsanız evinizin bu alanını canlandırın.


Feng Shui' da dağınıklıktan olabildiğince kaçınmak gerekir.Pa-Kua nın herhangi bir alanındaki dağınıklık sorun yaratır.Örneğin evlilik alanındaki dağınıklık ilişkinizdeki sorunlara işaret eder.Çocuklar alanındaki dağınıklık anne,baba,çocuklar arasındaki iletişimi etkileyebilir.Bilgi alanındaki düzensizlik öğrenmeyi ve öğrendiklerinizi akılda tutmayı güçleştirir.Yol göstericiler alanındaki dağınıklık kendinize doğru insanı çekmenizi zorlaştırır.Ya da yanlış insanları çekersiniz.Dağınıklık ch nin evde serbestçe dolaşmasına engel olur.

Feng Shui de evinizin merkezi dikkat gerektirir.İyi konumlanmışsa yaşamınıza iyi talih ve şans getirir.

Pa-Kua nın her bir yönü bir element gösterir.

Güney Ün Ateş
Güneybatı Evlilik Toprak
Batı Çocuklar Metal
Kuzeybatı Yol Göstericiler Metal
Kuzey Meslek Su
Kuzeydoğu Bilgi Toprak
Doğu Aile Ağaç
Güneydoğu Bolluk Ağaç


Giriş Kapısı

Giriş ve giriş kapısını canlı bir şekilde düzenlemek gerekir.Çünkü bu alan sizi ve hayata bakışınızı temsil eder.Bol ışık,çiçekler,düzenli bir giriş olumlu ch yaratır.

Ch nin eve ana giriş noktası bu alan olduğu için burası önemlidir. Girişin olabildiğince davetkar ferah olması istenir. Çünkü ch dar bir alanda kısıtlanır.Bunun çözümü böyle bir mekana büyük bir ayna asmaktır.Buraya yerleştirilecek ayna girişi geniş gösterdiği gibi ch nin de akımını güçlendirir. Aynayı üzerine çiçekler ya da süs eşyası konulacak bir mobilyanın üzerine asmak da olumlu etki yaratır.

Loş bir ortam ch nin akımını keser.Kristaller ch nin akımını güçlendirerek her yöne dağıttığı için buraya bir avize asılabilir.

Giriş kapısının doğrudan aşağı ya da yukarı çıkan bir merdivene açılması da kötü bir feng shui' dir.

Giriş kapısının doğrudan oturma odasına açılması istenmez.Bunun çözümü girişi perdeleyecek bir paravan yerleştirmektir.Bu bir kitaplık,dekoratif bir panel ya da büyük saksı bitkileri olabilir.

Eğer eve girilir girilmez mutfakla karşılaşılıyorsa mutfak kapısını kapalı tutmak ya da mekanı paravanla gizlemek gerekir.

Giriş kapısının tuvalet ya da yatak odası kapısıyla da karşı karşıya olmaması gerekir.
Tuvalet,ocak ya da şöminenin de giriş kapısına bakması istenmez.

Ana girişinizi eve ilk defa gelen birinin gözüyle görmeye çalışmak hataları bulup düzeltmenize yardımcı olur.

Mutfak

Mutfak çekici görünmelidir.Bolca ışık almalı ve havadar olmalıdır.Bu ch nin enerjisini arttırır ve bu hazırlanan yiyeceklere de yansır.

Ocak ya da fırın geleneksel anlamda evin refahını temsil ettiği için önemlidir ve evin merkezine bakmalıdır.Ocak temiz tutulmalı ,güzel görünmelidir.Ocak ailenin refahını temsil ettiği için gerektiği kadar çalışmalıdır.Bunun için ocağın her gözünü düzenli olarak kullanın.

Kiler ve buzdolabının yiyecekle dolu olması istenir.

Mutfak yemek odasına yakın ve onunla aynı düzlemde olmalıdır.Bu durum olumlu ch yaratır.

Ocak hem ateş hem de metal elementini simgeler.Buzdolabı ve evye ise suyu simgeler.Toprak ateş ve metal arasındaki dengeleyici elementtir.Ocak üzerinde toprak ve seramik kaplar kullanmak iyidir.

Buzdolabı ve ocak yan yana konmamalıdır.Bu iki nesne arasına tahta bir masa yerleştirilmelidir.

Metal elementiyle ilişkili olduğu için mutfağı beyaza boyamak da iyidir.Ya da ağaç elementini simgeleyecek şekilde yeşile boyanabilir.

Bereketin akıp gitmesini simgelediği için su boruları saklanmalıdır.

Yemek Odası

Yemek odası geniş,rahat ve çekici görünmelidir.Mutfağa yakın olmalıdır.

Bu mekanın odak noktası masadır.Yemek masası mekanın tam ortasında olmalıdır.Yuvarlak ve oval masalar Feng Shui de kare ve dikdörtgen masalardan daha iyidir.Pa-kua biçimli masalarda enerjiyi her yönden çekmek açısından iyidir.

Mekanı daraltıyorsa yemek odasında çok fazla eşya istenmez.Ch nin akımını güçlendirmek için ayna ve resimler kullanılabilir.Aynalar sofradaki yiyecekleri çoğalttığı gibi dostlarınızın sayısını da arttırır.

Yemek odasının köşede yer alması iki yanında da pencereler yer alacağı için ch akımını arttırır. Bu nedenle iki girişli bir yemek odasında mekana fazladan ch girer.

Çoğu evde ayrı bir yemek odası bulunmaz.Bu durumda paravan ya da saksı bitkileri kullanarak mekanı kullanmak ayrı bir yemek odası izlenimi yaratılabilir.

Salon

Salon çekici olmalı,kişiliğinizi ve ilgi alanlarınızı yansıtmalıdır.Bu mekanı rahat ve göze hoş görünür bir şekilde düzenleyin ve sürekli kullanın.

Odanın köşesinde kalmadıkça L biçimli düzenlemelerden kaçının.Eşyaları yerleştirirken mekanın tek bir köşesinde yoğuşmasını önleyin.Koltuk ve kanepelerin sırtlarını kapıya dönük yerleştirmekten kaçının.

Salon giriş kapısına yakın ve onunla aynı düzlemde olmalıdır.

Şömine mekanda merkezi bir odak oluşturur.Bununla birlikte ch nin bacadan akıp gitmesini de sağlar. Bunu engellemek için şöminenin üzerine bir ayna asın.

Salon iyi aydınlatılmış olmalıdır.Ancak ışıklar aşırı güçlü olmamalıdır.
Tavan ışıkları yer ve masa ışıkları ile dengelenmelidir.

Salonun varlık alanı özellikle güçlüdür.Mobilyalarınızı varlık alanının ortasına gelecek şekilde yerleştirin.Evlilik ve aile bölümlerini de vurgulayın.

Mekanın iki tarafında birbirine bakan iki kapının olması halinde negatif ch oluşur. Bunu önlemek için kapılardan birinin üzerine rüzgar çanı asabilirsiniz.

Yatak Odası


Yatak odası olabildiğince rahat ve dinlendirici olmalıdır.Bu odada korunduğumuzu,güvende olduğumuzu hissetmeliyiz.

Odanın tek bir girişi olmalıdır.Tavanı eğimli olmamalıdır.Yatak oda sahibinin içeri girenleri görebileceği şekilde yerleştirilmelidir.Yatak için en iyi konum kapının çapraz karşısıdır.Yatak destek kazanmak için duvara dayanmalıdır. Yatağın pencereye dayanması hoş değildir.Yatak ile pencere arasında bir komodin olmalıdır.Yatağın ayak ucu odanın giriş kapısıyla aynı hizada olmamalıdır.Yatağın ayak ucuna ayna da yerleştirilmemelidir.Yuvarlak bir ayna asmak ilişkiler üzerinde olumlu etki yaratır.Yatak direk bir ışık kaynağının altına da yerleştirilmemelidir.Giysi dolabınızı kapının hemen karşısına yerleştirmekten kaçının.

Aşırıya kaçmamak kaydıyla canlı bir bitki yerleştirebilirsiniz. Bu odanın enerjisini harekete geçirir.

Banyo

Tuvaletin olabildiğince az dikkat çelmesi gerekir.Banyo ve tuvalet kapıları kapalı tutulmalı ve bir mekanın kapısına doğrudan açılmamalıdır.Banyo uzun bir koridorun sonunda yer almamalıdır.

Tuvalet ve banyoda açık renkler koyu renklerden daha iyidir.Su elementini temsil ettiği için mavinin çeşitli tonları tercih edilebilir.

Tuvalet ve banyonun ayrı mekanlar olması daha uygundur.Bu mekanlar temiz tutulmalı ve su boruları saklanmalıdır.

Tuvalet ve banyonun konumundan kaynaklanan tüm problemler kapının dışına asılacak bir ayna ile çözülebilir.


Feng Shui mutluluk sanatı olarak bilinir. Bol ch ,iyi feng Shui sizinle olsun.